Zimowa olimpiada w Korei. Ośrodki sportowe

Gdzie odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie w 2018 roku?

Ale pytanie. Wszyscy wiedzą, że w Pjongczang (Pyeongchang) w Korei Południowej.

No dobrze, ale co to jest ten Pjongczang? Miasto, wieś, ośrodek sportów zimowych? Czy rozegrają się tam wszystkie zawody czy ośrodki z odpowiednią infrastrukturą sportową są porozrzucane po okolicy? A jeżeli tak, to jak rozległa jest ta okolica?

By to wyjaśnić i ułatwić późniejsze rozpoznawanie miejsc, trzeba przejść krótki kurs dotyczący podziału administracyjnego Korei Południowej.

Podział administracyjny Korei na szybko

Państwo podzielone jest na prowincje (porównywalne z województwami), metropolie, jedno miasto specjalne (Seul) i jedno specjalne miasto autonomiczne (Sedżong/Sejong). Metropolie i oba miasta są na równi z prowincjami.

Zostawiamy tylko prowincje, których jest dziewięć. Pośród nich mamy położony na północnym wschodzie – Gangwon. W prowincji Gangwon znajdują się wszystkie ośrodki sportu, wioski olimpijskie, główny stadion (Pyeongchang Olympic Plaza) i główny oddział Centrum Prasoweego. Jednym słowem wszystko, co dotyczy olimpiady.

Gangwon dzieli się na 7 miast i 11 powiatów. I tu docieramy do głównego bohatera olimpiady – powiatu Pjongczang. Czy wiecie, że jego władze zdecydowały, by w angielskiej nazwie oficjalnie były dwie duże litery? Zapis PyeongChang powstał po to, by odróżnić go od stolicy Korei Północnej, Pyongyang (Pjongjang). Ciekawa jestem, ilu dziennikarzom powinie się w tej kwestii noga.

Ale powiat Pjongczang nie jest jedyną częścią Gangwon, w której odbędą się olimpijskie zmagania. Kilka stadionów, głównie do sportów na lodzie, znajduje się w sąsiednim mieście Gangneung, a niektóre konkurencje narciarstwa alpejskiego rozegrane zostaną na stokach w powiecie Jeongseon. Czyli tak naprawdę dwa powiaty i jedno miasto będą gospodarzami igrzysk olimpijskich w Korei Południowej.

To dlaczego Pjongczang, a nie Gangwon?

W powiecie Pjongczang rozegra się większość dyscyplin sportowych. Ponadto, to właśnie tutaj znajduje się główny stadion, PyeongChang Olimpic Plaza. Nie będzie na nim rozgrywek sportowych, a jedynie ceremonie otwarcia oraz zamknięcia. Również tutaj swoje miejsce pracy znajdą dziennikarze z całego świata. Krótko mówiąc, gdyby wybrać nazwę prowincji, zgłaszając kandydaturę na organizatora igrzysk, brzmiałoby to tak, jakbyśmy my promowali Małopolskę zamiast Krakowa podczas naszych, niestety nieudanych, starań.

Olimpiada zimowa w Korei, Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Poglądowa mapa Korei © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

To konkretnie, gdzie jest co?

Przyjrzyjmy się z bliska dwóm powiatom i miastu Gangneung.

1. Pjongczang

Powiat Pjongczang podzielony jest na siedem gmin (dystryktów), oraz jedno miasteczko o nazwie Pjongczang. Ale to nie tam skupi się sportowy świat w lutym, tylko w gminie Daegwallyeong (tłumaczenie za organizatorem). Wątpię jednak, byście często słyszeli tą nazwę w telewizji. Najpopularniejsze ośrodki sportów zimowych w kraju powstały tu nie bez powodu —  to najzimniejsze miejsce w całej Korei.

  • Stadion Olimpijski Pjongczang

Stadion może pomieścić 35 tysięcy widzów i wzniesiono go specjalnie na potrzeby olimpiady. 9 lutego 2018 roku odbędzie się tutaj ceremonia otwarcia igrzysk, a miesiąc później otwarcie paraolimpiady. Przy stadionie jest hala wystawowa, tradycyjny rynek z lokalną żywnością, a także miejsce ceremonii przyznawania medali. Pierwotnie wszystko miało się odbywać pod skocznią Alpensia, ale organizatorzy uznali, że mogłoby to zakłócić treningi skoczków. Stadion jest budowlą tymczasową, jego budowa kosztowała około 78 milionów dolarów.

  • Ośrodek sportów zimowych Alpensia

Alpensia powstała z myślą o kandydowaniu na gospodarza igrzysk olimpijskich. W lutym 2018 roku odbędą się tutaj konkurencje w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i snowboardingu (Alpensia Ski Jumping Center). Ponadto o medale walczyć tu będą biathloniści (Alpensia Biathlon Centre) i biegacze narciarscy (Alpensia Cross-Country Centre).

  • Centrum Alpejskie Yongpyong

Zaledwie 5 minut jazdy samochodem dzieli kolejny ośrodek od centrum Alpensia. W Yongpyong rozegra się rywalizacja pomiędzy sportowcami technicznych konkurencji narciarstwa alpejskiego.

  • Phoenix Snow Park

Phoenix Snow Park to z kolei królestwo snowboardzistów i narciarzy w konkurencjach dowolnych.

2. Jeongsan

W powiecie Jeongsan odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim szybkim. Centrum sportów Jeongsan Alpine wzniesiono na stoku góry Gariwang (1560 m n.p.m.). Działa od 2016 roku.

3. Gangneung

Miasto Gangneung leży na wschodnim wybrzeżu Korei i liczy sobie ponad 210 tysięcy mieszkańców. Pośród czterech obiektów zgrupowanych w Parku Olimpijskim, najstarszy oddano do użytku jeszcze w ubiegłym tysiącleciu (Centrum Curlingu, 1998). Hokej na lodzie kibice obejrzą w dwóch obiektach, to jest wzniesionym w 2016 roku Stadionie w Gangneung, oraz położonym poza parkiem olimpijskim Stadionie Kwandong. Najbardziej widowiskowe popisy na lodzie, czyli jazdy figurowe odbędą się w Ice Arena, a łyżwiarstwo szybkie w hali, o jakże wiele mówiącej nazwie Owal (Gangneung Oval).

W Gangneung znajduje się też druga wioska olimpijska oraz miasteczko medialne.

Olimpiada zimowa w Korei, Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Skocznia olimpijska w resorcie Alpensia © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Olimpiada zimowa w Korei, Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Olympic Sliding Centre, Pjongczang © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Olimpiada zimowa w Korei, Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Phoenix Park, Pjongczang © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Oglądaliście transmisje z zimowej olimpiady w Korei? Jestem ciekawa, czy poza skokami utkwiło Wam w pamięci coś z kultury, kuchni lub tradycji tego kraju? Dajcie znać w komentarzu.

Źródła:
1. Materiały prasowe www.pyeongchang2018.com
2. Mapa Korei, pobrana z Freepik

Więcej na podobny temat?
Komentarze