Zimowa olimpiada w Korei 2018. Ośrodki sportowe

Zimowa olimpiada w Korei. Co za wydarzenie

Gdzie odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie w 2018 roku?

Ale pytanie. Wszyscy wiedzą, że w Pjongczang (Pyeongchang) w Korei Południowej.

No dobrze, ale co to jest ten Pjongczang? Miasto, wieś, ośrodek sportów zimowych? Czy rozegrały się tam wszystkie zawody czy też ośrodki z odpowiednią infrastrukturą były porozrzucane po okolicy? A jeżeli tak, to jak rozległa jest ta okolica?

By to wyjaśnić i ułatwić późniejsze rozpoznawanie miejsc, trzeba przejść krótki kurs dotyczący podziału administracyjnego Korei Południowej.

Podział administracyjny Korei na szybko

Państwo podzielone jest na prowincje (porównywalne z województwami), metropolie, jedno miasto specjalne (Seul) i jedno specjalne miasto autonomiczne (Sedżong/Sejong). Metropolie i oba miasta są na równi z prowincjami.

Zostawiamy tylko prowincje, których jest dziewięć. Pośród nich mamy położony na północnym wschodzie – Gangwon. W prowincji Gangwon znajdują się wszystkie ośrodki sportu, wioski olimpijskie, główny stadion (Pyeongchang Olympic Plaza) i główny oddział Centrum Prasoweego. Jednym słowem wszystko, co dotyczyło olimpiady.

Gangwon dzieli się na 7 miast i 11 powiatów. I tu docieramy do głównego bohatera olimpiady – powiatu Pjongczang. Czy wiecie, że jego władze zdecydowały, by w angielskiej nazwie oficjalnie były dwie duże litery? Zapis PyeongChang powstał po to, by odróżnić go od stolicy Korei Północnej, Pyongyang (Pjongjang). Pomyłki niestety się zdarzały.

Ale powiat Pjongczang nie był jedyną częścią Gangwon, w której odbyła się zimowa olimpiada. Kilka stadionów, głównie do sportów na lodzie, znajdowało się w sąsiednim mieście Gangneung, a niektóre konkurencje narciarstwa alpejskiego rozegrane zostały na stokach w powiecie Jeongseon. Czyli tak naprawdę gospodarzami igrzysk w Korei Południowej były dwa powiaty i jedno miasto.

To dlaczego Pjongczang, a nie Gangwon?

W powiecie Pjongczang rozegranych została większość dyscyplin sportowych. Ponadto, to właśnie tutaj znajdował się stadion główny, PyeongChang Olimpic Plaza. Nie było na nim rozgrywek sportowych, a jedynie ceremonie otwarcia oraz zamknięcia. Również tutaj swoje miejsce pracy znaleźli dziennikarze z całego świata. Krótko mówiąc, gdyby wybrać nazwę prowincji, zgłaszając kandydaturę na organizatora igrzysk, brzmiałoby to tak, jakbyśmy my promowali Małopolskę zamiast Krakowa podczas naszych, niestety nieudanych, starań.

PyeongChang Korea, Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Poglądowa mapa Korei © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Zimowa olimpiada w Korei. To konkretnie, gdzie jest co?

Przyjrzyjmy się z bliska dwóm powiatom i miastu Gangneung.

1. Pjongczang

Powiat Pjongczang podzielony jest na siedem gmin (dystryktów), oraz jedno miasteczko o nazwie Pjongczang. Ale to nie tam skupi się sportowy świat w lutym, tylko w gminie Daegwallyeong (tłumaczenie za organizatorem). Wątpię jednak, byście często słyszeli tą nazwę w telewizji. Najpopularniejsze ośrodki sportów zimowych w kraju powstały tu nie bez powodu —  to najzimniejsze miejsce w całej Korei.

  • Stadion Olimpijski Pjongczang

Stadion mógł pomieścić 35 tysięcy widzów i wzniesiono go specjalnie na potrzeby olimpiady. 9 lutego 2018 roku odbyła się tutaj ceremonia otwarcia igrzysk, a miesiąc później otwarcie paraolimpiady. Przy stadionie znajdowała się hala wystawowa, tradycyjny rynek z lokalną żywnością, a także miejsce ceremonii przyznawania medali. Pierwotnie wszystko miało się odbywać pod skocznią Alpensia, ale organizatorzy uznali, że mogłoby to zakłócić treningi skoczków. Stadion był budowlą tymczasową, jego budowa kosztowała około 78 milionów dolarów.

  • Ośrodek sportów zimowych Alpensia

Alpensia powstała z myślą o kandydowaniu na gospodarza igrzysk olimpijskich. W lutym 2018 roku odbyły się tutaj konkurencje w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i snowboardingu (Alpensia Ski Jumping Center). Ponadto o medale walczyli tu biathloniści (Alpensia Biathlon Centre) i biegacze narciarscy (Alpensia Cross-Country Centre).

  • Centrum Alpejskie Yongpyong

Zaledwie 5 minut jazdy samochodem dzieli kolejny ośrodek od centrum Alpensia. W Yongpyong rozegrane zostały zawody pomiędzy sportowcami technicznych konkurencji narciarstwa alpejskiego.

  • Phoenix Snow Park

Phoenix Snow Park to z kolei królestwo snowboardzistów i narciarzy w konkurencjach dowolnych.

2. Jeongsan

W powiecie Jeongsan odbyły się zawody w narciarstwie alpejskim szybkim. Centrum sportów Jeongsan Alpine wzniesiono na stoku góry Gariwang (1560 m n.p.m.). Działa od 2016 roku.

3. Gangneung

Miasto Gangneung leży na wschodnim wybrzeżu Korei i liczy sobie ponad 210 tysięcy mieszkańców. Pośród czterech obiektów zgrupowanych w Parku Olimpijskim, najstarszy oddano do użytku jeszcze w ubiegłym tysiącleciu (Centrum Curlingu, 1998). Hokej na lodzie kibice obejrzeli w dwóch obiektach, to jest wzniesionym w 2016 roku Stadionie w Gangneung, oraz położonym poza parkiem olimpijskim Stadionie Kwandong. Najbardziej widowiskowe popisy na lodzie, czyli jazdy figurowe odbyły się w Ice Arena, a łyżwiarstwo szybkie w hali, o jakże wiele mówiącej nazwie Owal (Gangneung Oval).

W Gangneung znajdowała się też druga wioska olimpijska oraz miasteczko medialne.

zimowa olimpiada
Skocznia olimpijska w resorcie Alpensia © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
zimowa olimpiada
Olympic Sliding Centre, Pjongczang © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
zimowa olimpiada
Phoenix Park, Pjongczang © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Oglądaliście transmisje z zimowej olimpiady w Korei? Jestem ciekawa, czy poza skokami utkwiło Wam w pamięci coś z kultury, kuchni lub tradycji tego kraju? Dajcie znać w komentarzu.

Źródła:
1. Materiały prasowe www.pyeongchang2018.com
2. Mapa Korei, pobrana z Freepik

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.