Soohorang i Bandabi – oficjalne maskotki zimowej olimpiady w Korei Południowej.
W miarę zbliżania się terminu rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, można było je spotkać na ulicach, lotniskach i dworcach kolejowych. Witały podróżnych, rozdawały gadżety i zachęcały do wspólnej fotografii.
Tygrys i niedźwiedź
Maskotką XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku jest biały tygrys Soohorang. Na maskotkę XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich wybrano niedźwiedzia himalajskiego Bandabi.
Kult tygrysa
Wizerunek tygrysa jest mocno zakorzeniony w kulturze koreańskiej. Kiedyś zwierzę to występowało licznie na całym półwyspie. Obecnie można je spotkać w wybranych rejonach Korei Północnej. Niektórzy uważają, że kształt półwyspu przypomina sylwetkę tygrysa.
Niedźwiedź z prowincji
Niedźwiedź himalajski jest symbolem prowincji Gangwon-do. To właśnie tam odbyła się olimpiada. W Korei Południowej niewiele pozostało miejsc, gdzie można spotkać to zwierzę w środowisku naturalnym.
Poznajmy się
Obie maskotki zaprezentowano oficjalnie w Seulu i Pjongczangu na początku czerwca 2016 roku. Niedługo potem, podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, poznała je też międzynarodowa publiczność. Zostały one wyłonione w konkursie, w którym udział mógł wziąć każdy zainteresowany.
Horangi znaczy tygrys
Imię Soohorang to zbitek słów i sylab. Sooho po koreańsku oznacza ochronę, co ma nawiązywać do bezpieczeństwa sportowców, widzów i gości biorących udział w międzynarodowej imprezie. Rang to część słowa ho-rang-i, które w języku koreańskim oznacza tygrysa. Ponadto rang odnosi się do najsłynniejszej pieśni ludowej Korei, Arirang, której wersja z prowincji Gangwon-do jest śpiewana w zastępstwie hymnu narodowego na międzynarodowych imprezach sportowych.
Z księżycem na piersi
Podobnie imię Bandabi jest złożeniem słów. Bandal można odnieść do półksiężyca, a taki kształt widnieje w naturze na piersi niedźwiedzia himalajskiego. Dlatego też często jest on określany „księżycowym”. Bi to wyraz na celebrowanie igrzysk paraolimpijskich.
Hodori 88′
Warto wspomnieć, że tygrys był również oficjalną maskotką letniej olimpiady z 1988 roku w Seulu. Sympatycznego Hodori o tradycyjnym namaszczeniu zaprojektował artysta Kim Hyun. Imię tygryska wyłoniono wśród setek nadesłanych propozycji w ogłoszonym konkursie.
Jesteśmy wszędzie
Obie maskotki pojawiły się jako emoticony w najpopularniejszym komunikatorze internetowym w Korei – KakaoTalk. Gadżety olimpijskie z ich wizerunkiem lub pluszowe wersje można nabyć w oficjalnych punktach sprzedaży, które prowadzą domy towarowe LOTTE.
Zapomniani bohaterowie
2018. Minęła olimpiada i zwierzaki poszły w odstawkę. Przybrudzone i połamane czekają w magazynach na drugie życie lub utylizację.
Przypomnijmy sobie jeszcze raz dwóch bohaterów zimy 2018. Sooharang i Bandabi w krótkim spocie
Źródło:
Informacje prasowe www.pyeongchang2018.com (zarchiwizowana)