Grobowiec króla Sejonga, Yeongneung

O grobowcach królewskich w ogóle

Grobowiec króla Sejonga

Grobowiec króla Sejonga odwiedziłam po drodze do Pjongczang (Pyeongczang) w styczniu 2017 roku. Na rok przed XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi chciałam zobaczyć skocznię Alpensia i przygotowania do zawodów. O jedno organizatorzy mogli być spokojni – siarczysty mróz, duże ilości śniegu i oblodzone podjazdy gwarantowały dobre warunki. Mieszkając w zachodniej części kraju o takich zaspach można pomarzyć.

Grobowiec króla Sejonga i jego żony, królowej Soheon znajduje się w mieście Yeoju, 65 kilometrów na południowy wschód od centrum Seulu. Pierwotnie był bliżej stolicy, ale kilkanaście lat po śmierci króla przeniesiono go w miejsce o lepszych warunkach geomantycznych.

Światowe dziedzictwo

Królewskie grobowce dynastii Joseon figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 2009 roku. Spis obejmuje czterdzieści grobów w osiemnastu miejscach. Oczywiście, w Korei jest znacznie więcej starych i zabytkowych grobów lub pozostałości po nich – tutaj chodzi o miejsca pochówku panujących władców z dynastii Joseon (1392-1897/1910). Jako, że ich stolicą od 1394 roku był Seul (Hanseong), miejsca te skupiają się w prowincji Gyeonggi (poza Yangneung w Gangwon). Dodatkowo dwa grobowce znajdują się na terenie Korei Północnej, w pobliżu miasta Kaesong.

Wejście na teren wokół grobowca. Po prawej widać emblemat UNESCO © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Wielki król Sejong

Król Sejong (1397-1450) był trzecim synem trzeciego władcy dynastii Joseon, króla Taejong. Na tron wstąpił w wieku 22 lat. Jest on najbardziej rozpoznawalnym władcą tego rodu. Za jego panowania nastąpił niezwykły rozwój kulturowy państwa, przeprowadzono wiele reform oraz powstał język koreański hangeul.

Dzień urodzin króla Sejonga, 15 maja, jest Dniem Nauczyciela w Korei. Jego imię nosi również instytut promujący język i kulturę koreańską na całym świecie. W Polsce znajdują się dwie takie placówki, w Poznaniu (2013) i Krakowie (2016).

Posąg króla Sejonga © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Król Sejong był również utalentowanym wynalazcą. Podczas renowacji grobowca na początku lat 70. ubiegłego wieku powstała Hala Pamięci oraz wystawa przyrządów i obiektów. Wiele z nich były pomysłami władcy.

Globus Nieba (Honsang) z 1437 roku. Oryginał był nieco mniejszy i stał w pobliżu pałacu Gyeonbokgung © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Zegar słoneczny (Hyeonjullgu). Oryginał był siedmiokrotnie mniejszy i można go było przemieszczać z miejsca na miejsce © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Sfera armilarna (Ganui), model sfery niebieskiej. We wczesnym Joseon znajdowały się dwa obserwatoria astronomiczne z podobnymi urządzeniami. Niestety zniszczono je podczas inwazji japońskiej w 1592 roku. Na wystawie pokazana jest replika urządzenia z XVII wieku © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Gwiezdno-słoneczny zegar (Ilseongjeongsiui), 1437. Podczas rządów króla Sejonga powstały cztery takie instrumenty, żaden się nie zachował. Jest to pierwsza rekonstrukcja na podstawie opisu z Kronik Króla Sejonga © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Wiatromierz (Punggidae). Za czasów króla Sejonga dokonano wielu ulepszeń w dziedzinie meteorologii. Pomiary kierunku i siły wiatru oraz ilości opadów miały zastosowanie głównie w rolnictwie © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Słonecznie i na zboczu

Królewskie grobowce ery Joseon wznoszono według podobnego schematu. Bardzo ważny był wybór miejsca. Starano się, by było to odkryte, suche zbocze, skierowane na południe, na wzgórzu z zalesionymi stokami. Idealnie, jeśli na horyzoncie z drugiej strony, wznosiłyby się łańcuchy gór. Teren podzielony był na trzy strefy, do pierwszej, najbardziej zewnętrznej mogli wejść wszyscy. Tutaj również znajdował się dom opiekuna grobu.

Dawny dom opiekuna grobu © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Tylko dla wybranych

Po przekroczeniu kamiennego mostu ponad strumieniem oraz czerwonej, drewnianej bramy (Hongsalmun) zaczynała się strefa ceremonialna. Służyła ona odprawianiu rytuałów ku pamięci przodków. Wcześniej była to domena panującego władcy, obecnie kontynuują je członkowie Stowarzyszenia Rodziny Yi z Jeonju.

Charakterystyczna brama z dwoma czerwonymi filarami, ozdobiona szpicami © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Od bramy do budynku, w którym odprawiano rytuały prowadzi specjalna, wyłożona kamiennymi płytami ścieżka. Ma ona dwa poziomy. Środkowy, nieco podwyższony pas przeznaczony jest tylko dla duchów zmarłych. Żywi, w tym panujący król korzystali tylko z bocznej ścieżki. W Korei przyjęte jest, że odwiedzający grobowce czy sanktuaria, nie poruszają się po środkowej ścieżce.

Ścieżka dla zmarłych i żywych (chomdo) © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Sanktuarium w kształcie litery T (jeongjagak) to budynek, w którym odbywają się rytualne ceremonie. Ma on taki kształt i lokalizację, by przysłonić kopiec grobowca dla znajdujących się poza zewnętrzną bramą. Po lewej stronie od sanktuarium znajduje się kuchnia (suragan), gdzie przygotowuje się jedzenie na potrzeby rytuału. Po prawej kwatera dla strażnika grobowca, w której przechowywano również rytualne naczynia.

Sanktuarium w kształcie litery T (jeongjagak) © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Dom strażnika grobowca (subokbang) © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Przed grobowcem znajduje się jeszcze niewielki budynek z kamienną stela. Inskrypcje na niej zazwyczaj informują o tym, kogo tu pochowano oraz czego dokonał w życiu. Stela przy grobowcu króla Sejonga pochodzi z 1745 roku i informuje o przenosinach grobu w 1469 roku.

Budynek osłaniający stelę © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017
Kamienna stela z inskrypcjami © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Nie zakłócać spokoju króla

Trzecią strefą jest sam grobowiec, na teren którego nikt nie powinien wchodzić. Grób króla Sejonga jest wyjątkowy, nie tylko pod względem geniuszu pochowanego, ale również dlatego, że jako pierwszy powstał z dwoma komorami pod jednym kopcem. Kiedy w 1446 roku zmarła królowa Soheon, od razu przygotowano miejsce również dla jej małżonka. Król Sejong zmarł w 1450 roku, w wieku 52 lat. Para doczekała się ośmiu synów i dwóch córek.

Teren grobowca odgradza stosunkowo niski, kamienny mur. Przed nim znajdują się dwie kamienne platformy oraz latarnia © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Wg wierzeń duchy zmarłych mogą spacerować wokół grobowca. Dla nich ustawione są kamienne platformy, by mogły na nich odpocząć i podziwiać widoki. Wysokie, kamienne filary po obu stronach mają stanowić drogowskaz, by duchy bez trudu trafiły z powrotem do miejsca spoczynku. Latarnia symbolicznie oświetla okolice.

Tak jak za życia, w pobliżu grobu stoją gotowi do służby urzędnicy i żołnierze ze swoimi końmi © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna, 2017

Praktyczne informacje:

269-50, Yeongneung-ro, Yeoju-si, Gyeonggi-do
경기도 여주시 능서면 영릉로 269-50

Godziny otwarcia:
styczeń-maj, wrzesień-październik 09:00-18:00
czerwiec-sierpień 09:00-18:30
listopad-grudzień 09:00-17:30
Koniec sprzedaży biletów na godzinę przed zamknięciem

Wstęp płatny: 500₩

Informacje Koreańskiej Organizacji Turystycznej o tym jak dojechać na miejsce z Seulu publicznym transportem

Źródła:
1. Robert Koehler, Joseon’s Royal Heritage 500 Years of Splendor, The Korea Foundation, 2011 Seul
2. www.yeoju.go.kr – stan 28.07.2018

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.