Targ uliczny Gwangjang w Seulu

Targ uliczny Gwangjang (Gwangjang Market) to tradycyjny, koreański targ położony w dzielnicy Jongno. Jest to jedno z najstarszych i największych targowisk w Korei. Liczbę odwiedzających szacuje się na 65 tysięcy dziennie. Jego początków należy szukać w 1905 roku, wraz z powstaniem stowarzyszenia koreańskich kupców i inwestorów. Pragnęli oni utworzyć rynek z własnym kapitałem, wolny od wpływu Japończyków. Ci kontrolowali bowiem w tym czasie wiele innych miejsc handlu, między innymi znacznie starszy i popularny Namdaemun.

Był to też pierwszy targ, który działał ciągle, bez kilkudniowych, zwyczajowych przerw. W pierwszych latach dominował tu handel produktami rolnymi, owocami morza i rybami. Później stale poszerzano asortyment, sprzedawano zwierzęta hodowlane, węgiel, ale też produkty i akcesoria sprowadzane z Japonii czy zachodnich krajów.

Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Suszone ryby na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Podczas wojny koreańskiej targ został zrównany z ziemią. Mimo to, kiedy nastał względny pokój, nadal tu handlowano, co przyciągało rzesze ludzi. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku powstał obecny budynek (z przyległymi), określany jako Centrum Handlowe Gwangjang. Nie jest to jednak zamknięta struktura a raczej zadaszone ulice, otoczone kolejnymi gmachami.

Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Wejście zachodnie na targ Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Aleja targowa Dongnamgu-il na Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Asortyment

Na nowych, zmodernizowanych stoiskach sprzedawano nie tylko spożywcze produkty, ale też artykuły gospodarstwa domowego, pościel, ubrania, tkaniny. Kiedy w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku zniesiono prawny obowiązek noszenia mundurów przez uczniów i studentów, sprzedawcy tekstyliów przerzucili się na kobiecą garderobą, czyniąc z Gwangjang największy outlet odzieżowy w Korei.

Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Tekstylia na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Tekstylia, tkaniny

Tekstylia dominują i dzisiaj. Obok stoisk z ubraniami, są sklepy z tradycyjnymi koreańskimi strojami (hanbok) i wariacjami na temat, do tego przeróżne akcesoria, tradycyjne skarpety i buty. W alejkach wystają bele materiałów, od wysokiej jakości jedwabiu po plusze z misiami na piżamy i podomki. Obok piętrzą się stosy pościeli i poduszek w stonowanych, pastelowych barwach i piramidy kolorowych podgłówków. Targ Gwangjang jest również znany ze sklepów oferujących tradycyjne tkaniny z przeznaczeniem na uroczystości i obrządki pogrzebowe.

Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Belki z jedwabiem na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Warto wiedzieć

Udając się na targ, warto skierować swoje pierwsze kroki na owalny plac, usytuowany na skrzyżowaniu dwóch najszerszych ulic. “Urzęduje” tam mobilna informacja turystyczna, to jest ubrani na czerwono informatorzy, którzy chętnie podpowiedzą i pomogą przy szukaniu konkretnego sklepu, towaru lub udzielą ogólnej informacji. Warto od nich pobrać składaną broszurkę z mapą w języku angielskim, gdzie jest sporo informacji o targu, sklepach i asortymencie. Proponowana jest nawet trasa turystyczna przez oba poziomy targowiska oraz są podpowiedzi, co najlepiej zjeść w strefie barów i stoisk gastronomicznych (food section). Bardzo przydatna rzecz dla odwiedzających, bowiem na jednej wizycie może się nie skończyć.

Gwangjang Market Seul Viator Polonicus
Informacja turystyczna na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Jak dotrzeć na targ Gwangjang

Najprościej metrem, korzystając z linii 1 i wysiadając na stacji Jongno 5-ga (wyjście (exit) 7, 8, 9, 10, 11 lub linii 2 i 5 na stacji Euljiro 4-ga (wyjście 4).

Źródła:
Jongno Kwangjang Market – oficjalna broszura
Gwangjang Market: Seoul’s quirky foodie paradise, Jun Suh-young, stan na 09.02.2017
Gwangjang Market: Where History Breathes, Kim Chong-khwang, stan na 09.02.2017

Więcej na podobny temat?
Komentarze