Targ Gwangjang w Seulu

Gwangjang Market

Targ uliczny Gwangjang (Gwangjang Market) to tradycyjny, koreański targ położony w dzielnicy Jongno. Jest to jedno z najstarszych i największych targowisk w Korei. Liczbę odwiedzających przed pandemią szacowano na 65 tysięcy dziennie. Jego początków należy szukać w 1905 roku, wraz z powstaniem stowarzyszenia koreańskich kupców i inwestorów. Pragnęli oni utworzyć rynek z własnym kapitałem, wolny od wpływu Japończyków. Ci kontrolowali bowiem w tym czasie wiele innych miejsc handlu, między innymi znacznie starszy i popularny Namdaemun.

Był to też pierwszy targ, który działał stale, bez kilkudniowych, zwyczajowych przerw. W pierwszych latach dominował tu handel produktami rolnymi, owocami morza i rybami. Później stale poszerzano asortyment, sprzedawano zwierzęta hodowlane, węgiel, ale też produkty i akcesoria sprowadzane z Japonii czy zachodnich krajów.

gwangjang market
Suszone ryby na targu © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Podczas wojny koreańskiej targ został zrównany z ziemią. Mimo to, kiedy nastał względny pokój, nadal tu handlowano, co przyciągało rzesze ludzi. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku powstał obecny budynek (z przyległymi), określany jako Centrum Handlowe Gwangjang. Nie jest to jednak zamknięta struktura a raczej zadaszone ulice, otoczone kolejnymi gmachami.

gwangjang market
Wejście zachodnie na targ Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Asortyment

Na nowych, zmodernizowanych stoiskach sprzedawano nie tylko spożywcze produkty, ale też artykuły gospodarstwa domowego, pościel, ubrania, tkaniny. Kiedy w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku zniesiono prawny obowiązek noszenia mundurów przez uczniów i studentów, sprzedawcy tekstyliów przerzucili się na kobiecą garderobą, czyniąc z Gwangjang największy outlet odzieżowy w Korei.

gwangjang market
Tekstylia na targu Gwangjang, 2017© Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Tekstylia, tkaniny

Tekstylia dominują i dzisiaj. Obok stoisk z ubraniami, są sklepy z tradycyjnymi koreańskimi strojami (hanbok) i wariacjami na temat, do tego przeróżne akcesoria, tradycyjne skarpety i buty. W alejkach wystają bele materiałów, od wysokiej jakości jedwabiu po plusze z misiami na piżamy i podomki. Obok piętrzą się stosy pościeli i poduszek w stonowanych, pastelowych barwach i piramidy kolorowych podgłówków. Targ Gwangjang jest również znany ze sklepów oferujących tradycyjne tkaniny z przeznaczeniem na uroczystości i obrządki pogrzebowe.

koreański jedwab na targu
Belki z jedwabiem na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Gwangjang market dzisiaj

Gwangjang Market jest targowiskiem, które odwiedzają nie tylko Koreańczycy, ale i (a może przede wszystkim) turyści. Jest tu sporo stoisk z odzieżą, spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego (w tym wielkie stoisko ze sztućcami), kilka z pamiątkami oraz uznana przez turystów część gastronomiczna. Ta ostatnia zdobyła ostatnio popularność dzięki reportażowi, który można oglądać na kanale Netflix. Z tego co widzę w sieci, wielu blogerów i influencerów przychodzi tu właśnie po to, by zjeść słynny makaron.

Jest to rzeczywiście dobre miejsce by przekąsić co nieco w trakcie zwiedzania lub nawet, by wybrać się specjalnie w tym celu. Jak ogarnę te Netflixy i nieco więcej stoisk gastronomicznych, chętnie przedstawię później i moje doświadczenia.

koreański tatar wołowy
Tatar wołowy w jednym z barów na targu Gwangjangmarkt, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Warto wiedzieć

Udając się na targ, warto skierować swoje pierwsze kroki na owalny plac, usytuowany na skrzyżowaniu dwóch najszerszych ulic. „Urzęduje” tam mobilna informacja turystyczna, to jest ubrani na czerwono informatorzy, którzy chętnie podpowiedzą i pomogą przy szukaniu konkretnego sklepu, towaru lub udzielą ogólnej informacji. Warto od nich pobrać składaną broszurkę z mapą w języku angielskim, gdzie jest sporo informacji o targu, sklepach i asortymencie. Proponowana jest nawet trasa turystyczna przez oba poziomy targowiska oraz są podpowiedzi, co najlepiej zjeść w strefie barów i stoisk gastronomicznych (food section). Bardzo przydatna rzecz dla odwiedzających, bowiem na jednej wizycie może się nie skończyć*.

*tak przynajmniej było przed pandemią

koreański targ
Informacja turystyczna na targu Gwangjang w Seulu, 2017 © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Jak dotrzeć na targ Gwangjang

Najprościej metrem, korzystając z linii 1 i wysiadając na stacji Jongno 5-ga (wyjście (exit) 7, 8, 9, 10, 11 lub linii 2 i 5 na stacji Euljiro 4-ga (wyjście 4).

Źródła:
Jongno Kwangjang Market – oficjalna broszura
Gwangjang Market: Seoul’s quirky foodie paradise, Jun Suh-young, stan na 09.02.2017
Gwangjang Market: Where History Breathes, Kim Chong-khwang, stan na 09.02.2017

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.