3 dni w Turyngii – plan wycieczki

Dla indywidualnych turystów z samochodem

Turyngia to przebogaty w atrakcje land, do którego z Polski bez problemu możemy dotrzeć w jeden dzień samochodem. W zależności czy mamy bliżej czy dalej do środkowych Niemiec i które przejście wybierzemy, możemy dodać sobie po drodze postój w innym landzie. Może to być Berlin abo stolica Brandenburgii, Poczdam. Polecam również Görlitz przy granicy lub Drezno.

 • mój plan zakłada trzy pełne dni w Turyngii plus dwa dni na dojazd i powrót
 • noclegi sugeruję w różnych miejscach, chociaż można sobie dobrać dwie noce w jednej miejscowości. Wszystko zależy od tego, jakie odległości jesteśmy skłonni pokonywać jednego dnia
 • poniższy program jest nastawiony na zwiedzanie, ładne widoki i trochę relaksu. Niestety nie nadaje się dla tych, którzy lubią wylegiwać się do południa. Sugerowana godzina wyjazdów to około 9 rano. Starałam się dobrać miejsca znaczące dla regionu, ale też i historii Niemiec (Luter, Goethe, Schiller, itd.)
 • oprawa polskojęzyczna w postaci audio-przewodników czy chociażby broszur jest niestety w Turyngii znikoma. Mimo wszystko, nieznający języka niemieckiego powinni i tak skorzystać, odwiedzając zachowane domy Goethego, Schillera, podziwiając barokowe wystroje komnat pałacowych, malownicze ruiny czy przedmioty użytkowe artystów Bauhausu
 • plan wstępów i korzystania z atrakcji zakłada nabycie trzydniowej karty ThüringenCard.
Dzień 1

Dojazd z Polski, po drodze Berlin, Poczdam, Lipsk, Görlitz lub Drezno. Nocleg w okolicy Gera, Jena lub Weimaru.
Jeśli wyjazd jest z zachodniej Polski, lub jadąc z daleka zdecydowaliśmy się na dodatkowy nocleg przed wjazdem do Niemiec, polecam zatrzymać się po drodze w jednym z wymienionych miast. Wystarczą 2-3 godziny, by obejrzeć najważniejsze zabytki, pałace czy całą starówkę.

Dzień 2

Weimar
Lista zabytków tego niewielkiego miasta jest imponująca. Od XIV wieku Weimar stanowił rezydencję książąt Saksonii-Weimar. Ich starania uczyniły z prowincji stolicę niemieckiej klasyki. Mieszkał tu Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Schiller i Franz Liszt. W Weimarze została założona szkoła Bauhaus, a także ustanowiono w 1919 roku konstytucję  Rzeszy (stąd Republika Weimarska). Niestety jest też ciemniejsza strona historii. W pobliżu, w 1937 roku powstał obóz koncentracyjny Buchenwald. Miejsce pamięci oraz postawione w czasach enerdowskich monumentalne pomniki są udostępnione do zwiedzania.

Spacer po mieście ze zwiedzaniem wewnątrz

 • Dom Goethego
 • Dom Schillera
 • Muzeum Bauhaus (otwarcie 6 kwietnia 2019)

Przejazd pod pałacyk Belvedere, zwiedzanie wewnątrz oraz spacer po parku.
(Ewentualnie zamiast pałacu zwiedzanie Miejsca Pamięci Buchenwald. Wówczas trzeba spojrzeć na odległości, przejazdy i godziny otwarcia oraz zmienić kolejność zwiedzania. )

Wieczorem relaks w termach AVENIDA w Hohenfelden.

Nocleg w okolicy, najlepiej w kierunku Rudolstadt.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Ratusz i rynek w Weimarze © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Dzień 3

Rudolstadt
Kilkadziesiąt kilometrów od Weimaru, a już zupełnie inna historia i panująca rodzina. Ponad starym miastem wznosi się imponująca bryła zamku Heidecksburg, niegdyś siedziba rodu Schwarzburg. W Rudolstadt Fryderyk Schiller po raz pierwszy spotkał Goethego i swoją przyszłą żonę, Charlottę von Langenfeld.

Spacer po mieście, ze zwiedzaniem wewnątrz

 • zamek Heidecksburg
 • dom Schillera

Przejazd do Eisenach (uwaga: dłuższy dystans, ok 100 km)

Zamek Wartburg
Zamek-twierdza średniowiecznej dynastii Ludowingów z XI wieku, malowniczo położony na wzgórzu. Powiązany z wieloma postaciami i wydarzeniami. W XIII wieku mieszkała tu Elżbieta Węgierska, małżonka Ludwika IV, której pobożny i ofiarny styl życia uczynił ją niedługo po śmierci świętą (Elżbieta z Turyngii). Marcin Luter schronił się tutaj przed cesarzem i w niesamowicie krótkim czasie przełożył na język niemiecki Nowy Testament. W XIX wieku zamek stał się symbolem narodowych ruchów i spotkań studenckich (Wartburgfest).

 • zwiedzanie wnętrz zamku

Spacer po mieście Eisenach lub, jeśli jeszcze otwarte, do wyboru:

  • zwiedzanie Automobile Welt Eisenach (początki niemieckiej motoryzacji, zabytkowe samochody)
  • zwiedzanie muzeum poświęconego twórczości Jana Sebastiana Bacha (urodzonego w Eisenach)

Eisenach jest u mnie na liście niemieckich miast “na bogato”. To znaczy, że w średniej wielkości mieście jest nagromadzona ogromna liczba historycznych miejsc i tematów. Jeśli chciałoby się obejrzeć wszystko wewnątrz, trzeba by tylko tutaj zaplanować trzy dni. Spacer po mieście pozwoli zobaczyć dom, w którym młodzieńcze lata spędził Marcin Luter, miejski zamek, kościół Św. Jerzego, w którym został ochrzczony Jan Sebastian Bach, muzeum mu poświęcone oraz bramę i zabudowania powstałej jeszcze w XIX wieku fabryki pojazdów.

Nocleg w okolicy.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Zamek Heidecksburg w Rudolstadt © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Dzień 4

Przejazd pod ruiny zamku Gleichen Wandersleben. Zwiedzanie ruin. Malownicza panorama okolic.
Wandersleben to jeden z trzech okolicznych zamków wzniesionych w średniowieczu. Chociaż nie były do siebie podobne, ani nie miały tego samego właściciela, mówi się o nich Drei Gleichen (dosłownie Trzy równe/takie same). Wg legendy, w 1231 roku zostały trafione jednym piorunem kulistym, który zamienił je w płonące w tym samym czasie pochodnie. Zamek Gleichen i Mühlburg to dobrze zachowane ruiny, natomiast w Wachsenburg jest dzisiaj hotel i restauracja.

Przejazd do Erfurtu, spacer po mieście (ok. 2h).
Stolica Turyngii ma jedną z najładniej odrestaurowanych starówek pośród dużych miast dawnego NRD. Wrażenie robi wzgórze katedralne z dwoma kościołami, dawna cytadela, piękne kamienice i przede wszystkim zabudowany domami Most Kramarzy (Krämerbrücke). W Erfurcie jest sporo zabytków związanych kulturą żydowską (m.in. najstarszy, obok praskiej, budynek synagogi). Tutaj też studiował Marcin Luter.

Przejazd do Dornburg/Saale (Uwaga: dłuższy przejazd 60 km). Zwiedzanie rokokowego pałacyku. Panorama okolic.
Ponad miasteczkiem, na wapiennym wzgórzu wznoszą się aż trzy zamki. Każdy z innej epoki i w innym stylu. Jeśli czasu starcza tylko na jeden, najlepiej zdecydować się na najmłodszy z nich, rokokowy pałacyk z 1741 roku. Już za czasów Karolingów rejon wzdłuż rzeki Saale był kontrolowany, dużo później wzniesiono tu średniowieczną twierdzę. Na jej ruinach powstał obecny Stary Zamek. Kompleks dopełnia pałac w stylu renesansowym. Pomieszkiwał tu Goethe.

Przejazd do Bad Sulza. Zwiedzanie wewnątrz i relaks

 • Dom Ogrodowy Goethego
 • relaks do 2h w termach solankowych Toscana Bad Sulza

Nocleg w okolicy lub późnowieczorny przejazd na polską stronę.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Fantastyczne termy w Bad Sulza © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
DZIEŃ 5

Powrót do Polski z ewentualnym postojem / zwiedzaniem po drodze.

Wstępy i atrakcje

Wszystkie wymienione wstępy i atrakcje w ciągu trzech dni w Turyngii będą kosztować nas 39 euro. Tyle wynosi opłata za trzydniową kartę ThüringenCard dla dorosłego (dzieci od 5 do 14 lat, 26 euro). Licząc wstępy osobno całość wyniosłaby 94,5 euro, oszczędności zatem daleko przekraczają wartość karty. Nie są tu uwzględnione opłaty za ewentualne audio-przewodniki, pozwolenia na fotografowanie czy parkingi przy obiektach.

Więcej na podobny temat?
Komentarze