3 dni w Turyngii – plan wycieczki

Dla indywidualnych turystów z samochodem

3 dni w Turyngii

Turyngia to przebogaty w atrakcje land, do którego z Polski bez problemu możemy dotrzeć w jeden dzień samochodem. W zależności czy mamy bliżej czy dalej do środkowych Niemiec i które przejście wybierzemy, możemy dodać sobie po drodze postój w innym landzie. Może to być Berlin abo stolica Brandenburgii, Poczdam. Polecam również Görlitz przy granicy lub Drezno.

  • mój plan zakłada trzy pełne dni w Turyngii plus dwa dni na dojazd i powrót
  • noclegi sugeruję w różnych miejscach, chociaż można sobie dobrać dwie noce w jednej miejscowości. Wszystko zależy od tego, jakie odległości jesteśmy skłonni pokonywać jednego dnia
  • poniższy program jest nastawiony na zwiedzanie, ładne widoki i trochę relaksu. Niestety nie nadaje się dla tych, którzy lubią wylegiwać się do południa. Sugerowana godzina wyjazdów to około 9 rano. Starałam się dobrać miejsca znaczące dla regionu, ale też i historii Niemiec (Luter, Goethe, Schiller, itd.)
  • oprawa polskojęzyczna w postaci audio-przewodników czy chociażby broszur jest niestety w Turyngii znikoma. Mimo wszystko, nieznający języka niemieckiego powinni i tak skorzystać, odwiedzając zachowane domy Goethego, Schillera, podziwiając barokowe wystroje komnat pałacowych, malownicze ruiny czy przedmioty użytkowe artystów Bauhausu

Kiedy układałam ten plan, dostępna była jeszcze karta rabatowa ThüringerCard, która redukowała wydatki na wstępy i atrakcje o ponad połowę. Niestety w czasie pandemii została ona zlikwidowana, czego do dzisiaj nie potrafię zrozumieć. Proponowane karty miejskie nie zastępują jej kompleksowości. Być może dzisiaj ułożyłabym taki plan inaczej. Postanowiłam go jednak zostawić, by służył, jako luźna inspiracja.

Dzień 1

Dojazd z Polski, po drodze Berlin, Poczdam, Lipsk, Görlitz lub Drezno. Nocleg w okolicy Gera, Jena lub Weimaru.
Jeśli wyjazd jest z zachodniej Polski, lub jadąc z daleka zdecydowaliśmy się na dodatkowy nocleg przed wjazdem do Niemiec, polecam zatrzymać się po drodze w jednym z wymienionych miast. Wystarczą 2-3 godziny, by obejrzeć najważniejsze zabytki, pałace czy całą starówkę.

Dzień 2

Weimar
Lista zabytków tego niewielkiego miasta jest imponująca. Od XIV wieku Weimar stanowił rezydencję książąt Saksonii-Weimar. Ich starania uczyniły z prowincji stolicę niemieckiej klasyki. Mieszkał tu Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Schiller i Franz Liszt. W Weimarze została założona szkoła Bauhaus, a także ustanowiono w 1919 roku konstytucję  Rzeszy (stąd Republika Weimarska). Niestety jest też ciemniejsza strona historii. W pobliżu, w 1937 roku powstał obóz koncentracyjny Buchenwald. Miejsce pamięci oraz postawione w czasach enerdowskich monumentalne pomniki są udostępnione do zwiedzania.

Spacer po mieście ze zwiedzaniem wewnątrz

  • Dom Goethego
  • Dom Schillera
  • Muzeum Bauhaus

Przejazd pod pałacyk Belvedere, zwiedzanie wewnątrz oraz spacer po parku.
(Ewentualnie zamiast pałacu zwiedzanie Miejsca Pamięci Buchenwald. Wówczas trzeba spojrzeć na odległości, przejazdy i godziny otwarcia oraz zmienić kolejność zwiedzania.)

Wskazówka: jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie Domu Goethego, Schillera, Muzeum Bauhaus i pałacu Belvedere, warto kupić wówczas kartę WeimarCard 48 h, która da nam oszczędności około 25% na wstępach. W 2022 roku spędziłam w Weimarze ponad 10 dni, więc wkrótce pojawi się więcej wpisów, jak najlepiej zwiedzić to miasto.

Wieczorem relaks w termach AVENIDA w Hohenfelden (2-3h). Jest to opcjonalne, gdyż planując tylko jedne termy, zdecydowanie polecam te w Bad Sulza w ostatni dzień.

Nocleg w okolicy, najlepiej w kierunku Rudolstadt.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Ratusz i rynek w Weimarze © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Dzień 3

Rudolstadt
Kilkadziesiąt kilometrów od Weimaru, a już zupełnie inna historia i panująca rodzina. Ponad starym miastem wznosi się imponująca bryła zamku Heidecksburg, niegdyś siedziba rodu Schwarzburg. W Rudolstadt Fryderyk Schiller po raz pierwszy spotkał Goethego i swoją przyszłą żonę, Charlottę von Langenfeld.

Spacer po mieście, ze zwiedzaniem wewnątrz

  • zamek Heidecksburg
  • dom Schillera

Przejazd do Eisenach (uwaga: dłuższy dystans, ok 100 km)

Zamek Wartburg
Zamek-twierdza średniowiecznej dynastii Ludowingów z XI wieku, malowniczo położony na wzgórzu. Powiązany z wieloma postaciami i wydarzeniami. W XIII wieku mieszkała tu Elżbieta Węgierska, małżonka Ludwika IV, której pobożny i ofiarny styl życia uczynił ją niedługo po śmierci świętą (Elżbieta z Turyngii). Marcin Luter schronił się tutaj przed cesarzem i w niesamowicie krótkim czasie przełożył na język niemiecki Nowy Testament. W XIX wieku zamek stał się symbolem narodowych ruchów i spotkań studenckich (Wartburgfest).

  • zwiedzanie wnętrz zamku

Spacer po mieście Eisenach lub, jeśli jeszcze otwarte, do wyboru:

    • zwiedzanie Automobile Welt Eisenach (początki niemieckiej motoryzacji, zabytkowe samochody)
    • zwiedzanie muzeum poświęconego twórczości Jana Sebastiana Bacha (urodzonego w Eisenach)

Eisenach jest u mnie na liście niemieckich miast „na bogato”. To znaczy, że w średniej wielkości mieście jest nagromadzona ogromna liczba historycznych miejsc i tematów. Jeśli chciałoby się obejrzeć wszystko wewnątrz, trzeba by tylko tutaj zaplanować trzy dni. Spacer po mieście pozwoli zobaczyć dom, w którym młodzieńcze lata spędził Marcin Luter, miejski zamek, kościół Św. Jerzego, w którym został ochrzczony Jan Sebastian Bach, muzeum mu poświęcone oraz bramę i zabudowania powstałej jeszcze w XIX wieku fabryki pojazdów.

Nocleg w okolicy.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Zamek Heidecksburg w Rudolstadt © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
Dzień 4

Przejazd pod ruiny zamku Gleichen Wandersleben. Zwiedzanie ruin. Malownicza panorama okolic.
Wandersleben to jeden z trzech okolicznych zamków wzniesionych w średniowieczu. Chociaż nie były do siebie podobne, ani nie miały tego samego właściciela, mówi się o nich Drei Gleichen (dosłownie Trzy równe/takie same). Wg legendy, w 1231 roku zostały trafione jednym piorunem kulistym, który zamienił je w płonące w tym samym czasie pochodnie. Zamek Gleichen i Mühlburg to dobrze zachowane ruiny, natomiast w Wachsenburg jest dzisiaj hotel i restauracja.

Przejazd do Erfurtu, spacer po mieście (ok. 2h).
Stolica Turyngii ma jedną z najładniej odrestaurowanych starówek pośród dużych miast dawnego NRD. Wrażenie robi wzgórze katedralne z dwoma kościołami, dawna cytadela, piękne kamienice i przede wszystkim zabudowany domami Most Kramarzy (Krämerbrücke). W Erfurcie jest sporo zabytków związanych kulturą żydowską (m.in. najstarszy, obok praskiej, budynek synagogi). Tutaj też studiował Marcin Luter.

Przejazd do Dornburg/Saale (Uwaga: dłuższy przejazd 60 km). Zwiedzanie rokokowego pałacyku. Panorama okolic.
Ponad miasteczkiem, na wapiennym wzgórzu wznoszą się aż trzy zamki. Każdy z innej epoki i w innym stylu. Jeśli czasu starcza tylko na jeden, najlepiej zdecydować się na najmłodszy z nich, rokokowy pałacyk z 1741 roku. Już za czasów Karolingów rejon wzdłuż rzeki Saale był kontrolowany, dużo później wzniesiono tu średniowieczną twierdzę. Na jej ruinach powstał obecny Stary Zamek. Kompleks dopełnia pałac w stylu renesansowym. Pomieszkiwał tu Goethe.

Przejazd do Bad Sulza. Zwiedzanie wewnątrz i relaks

  • Dom Ogrodowy Goethego
  • relaks do 2h w termach solankowych Toscana Bad Sulza

Nocleg w okolicy lub późnowieczorny przejazd na polską stronę.

Turyngia Przewodnik po Niemczech Viator Polonicus
Fantastyczne termy w Bad Sulza © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna
DZIEŃ 5

Powrót do Polski z ewentualnym postojem / zwiedzaniem po drodze.

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.