Jak dojechać z Berlina do Poczdamu. Jaki bilet kupić?

Pociągiem, S-Bahnem czy miejskim autobusem

Dojechać z Berlina do Poczdamu nie jest trudno. W większości przypadków będzie to po prostu przejazd S-Bahnem z ewentualnymi przesiadkami jeszcze w Berlinie. Ale czy wiesz, że znacznie szybciej do stolicy Brandenburgii dojedziesz pociągiem regionalnym? I możesz to zrobić na tym samym bilecie, z którym poruszasz się po Berlinie. Trzeba go tylko rozszerzyć o strefę C.

Jak dojechać z Berlina do Poczdamu

Poczdam graniczy z Berlinem od południowo-zachodniej strony. W linii prostej od berlińskiej Bramy Brandenburskiej do Pałacu Sanssouci jest 25 kilometrów. Najszybciej do Poczdamu dostaniesz się koleją regionalną (RE, RB) lub kolejką miejską (S-Bahn). Do głównego dworca kolejowego w Poczdamie (Hauptbahnhof Potsdam) dojedziesz bezpośrednio z wielu berlińskich stacji.

W wyjątkowych przypadkach może opłacać się przejazd autobusem. Sprawdzi się to głównie z zachodnich dzielnic Berlina, Steglitz-Zehlendorf i ewentualnie Spandau.

Poczdam leży w strefie taryfowej C Berlina. To sprawia, że w podróży do stolicy Brandenburgii można korzystać z biletów berlińskich, ważnych w strefie ABC lub BC. Wybierając się na jednodniową wycieczkę z Berlina najlepiej zaopatrzyć się w 24-godzinny bilet Berlin ABC (lub BC). To pozwoli Ci dotrzeć do Poczdamu, poruszać się po nim bez ograniczeń środkami komunikacji miejskiej, a później powrócić do Berlina. Wszystko na jednym bilecie!

Tutaj dowiesz się więcej o biletach komunikacji miejskiej w Berlinie

Jak dojechać z Berlina do Poczdamu koleją regionalną

Najszybszy sposób dotarcia do Poczdamu to przejazd koleją regionalną linii RE1 lub RB21. Oba pociągi kursują dwukrotnie w ciągu godziny. Oznacza to, że będąc na przykład na stacji Hauptbahnhof w Berlinie, możliwość przejazdu do Poczdamu koleją regionalną masz co 10-30 minut. W godzinach wczesnoporannych i późnowieczornych częstotliwość ta jest mniejsza. Pierwsze pociągi odjeżdżają około 5 nad ranem, ostatnie z Poczdamu około północy.

Pociąg RE1

Regionalna linia ekpresowa RE1 jest najbardziej uczęszczaną w regionie. Pociągi odjeżdżają dwukrotnie w ciągu godziny ze stacji kolejowych w Berlinie: Ostkreuz, Ostbahnhof, Alexanderplatz, Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg i Wannsee.

Z dworca głównego w Berlinie do jego odpowiednika w Poczdamie podróż trwa niecałe pół godziny. Docelowo pociąg RE1 jedzie do Brandenburga lub Magdeburga. Oba miasta również polecam do zwiedzania. Pociąg do Brandenburga zatrzymuje się w Poczdamie dodatkowo na stacjach Charlottenhof i Park Sanssouci. Jednak najlepszym punktem do rozpoczęcia zwiedzania będzie główny dworzec kolejowy w Poczdamie (Hauptbahnhof Potsdam). Chociaż Park Sanssouci brzmi kusząco, w rzeczywistości do pałacu o tej samej nazwie jest jeszcze kilka kilometrów pieszo przez rozległy zieleniec.

Pociąg RB23

Od 2022 roku kursuje również drugi pociąg regionalny, RB23. Jego stacją początkową jest Flughafen BER (lotnisko Berlin Brandenburg Airport), a pociąg zatrzymuje się po drodze na Ostkreuz, Alexanderplatz, Berlin Friedrichstraße, Hauptbahnhof, Zoologischer Garten, Charlottenburg oraz Wannsee. Kursuje raz na godzinę.

W Poczdamie poza dworcem głównym (Hauptbahnhof) pociąg ten ma przystanki również na Griebnitzsee, Charlottenhof, Park Sanssouci i Golm. Jak wspomniałam, na pierwsze i drugie zwiedzanie Poczdamu wymienione stacje na niewiele Ci się przydadzą.

Bilety

W obu pociągach obowiązują bilety niemieckich kolei (DB), Berlińskiego Zakładu Komunikacji (BVG) na strefę BC lub ABC oraz Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB). Niech Cię ta ilość przewoźników nie przeraża. Oczywiście, możesz sobie w automacie wpisać dokładnie trasa Berlin-Potsdam, ale i tak zostaniesz przekierowany do ogólnej oferty Berlina-Brandenburgii VBB. Więcej o biletach napisałam poniżej.

Warto dodać, że trasa Berlin-Poczdam była pierwszą uruchomioną linią kolejową w Prusach. Miało to miejsce w 1838 roku, a trasa biegła po szlaku zbliżonym do dzisiejszej linii S-Bahn S1.

Jak dojechać z Berlina do Poczdamu kolejką miejską S-Bahn

Do Poczdamu dojeżdża jedna linia kolejki miejskiej. Jest to linia nr 7 (S7), relacji Ahrensfelde-Potsdam Hbf. Pociągi S-Bahn podlegają niemieckiej kolei, Deutsche Bahn. Główny dworzec kolejowy w Poczdamie jest stacją końcową. Pociągi kursują co 10 minut (rano i wieczorem rzadziej).

Berlińska kolej miejska (S-Bahn) kursuje zwyczajowo między 4 nad ranem a 1 w nocy. Na głównych odcinkach w nocy z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i w noce poprzedzające dni wolne od pracy (święta) pociągi kursują całą noc. Planując nocne przejazdy z Poczdamu koniecznie upewnij się, czy w godzinach między 1 a 4 masz czym wrócić (porada ta dotyczy korzystania z pociągów w całych Niemczech).

Pociągi linii S7 zatrzymują się również na stacji Griebnitzsee oraz Babelsberg. Ta pierwsza to punkt wypadowy do dzielnicy willowej Neu-Babelsberg oraz nad jezioro Griebnitzsee. Na Babelsberg warto wysiąść, jeśli Twoim celem jest ratusz Babelsberg lub Dzielnica Tkaczy (Weberkolonie). Do parku i pałacu Babelsberg lub Miasteczka Filmowego, jeśli nie jesteś zaprawiony/a w bojach z komunikacją miejską, lepiej przesiąść się na dworcu głównym.

Wszystkie stacje linii S7 można prześledzić na tej stronie.

Możliwości przesiadki

Jeśli ktoś startuje ze stacji, przez którą przejeżdża linia nr 1 (S1), może nią dojechać do berlińskiego dworca Friedrichstraße lub Wannsee, a tam przesiąść się na kolej regionalną lub kolejkę miejską S7. Linie okrężne S41 i S42 krzyżują się z S7 na stacjach Ostkreuz i Westkreuz.

Schemat sieci S-Bahn w Berlinie na zewnętrznej stronie sbahn.berlin

Autobusy komunikacji miejskiej

Bezpośrednie autobusy miejskie do Poczdamu kursują tylko z zachodnich dzielnic Berlina i opłaca Ci się z nich skorzystać, jeśli masz blisko do przystanku.

Dwie z funkcjonujących linii obsługuje Berliński Zakład Komunikacji BVG.

Linia nr 118 startuje spod Ratusza Zehlendorf (Rathaus Zehlendorf) w Berlinie i kończy przy centrum handlowym Stern w Poczdamie (Stern-Center/Nuthestr.). Dla turysty zainteresowanego zabytkami i zwiedzaniem miasta właściwie bezużyteczna. Lepiej dojechać tym autobusem do stacji Wannsee i przesiąść się na kolejkę miejską lub regionalny pociąg.

Linia 316, której początek jest przy stacji kolejki miejskiej i regionalnej w Wannsee (S Wannsee) może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie mając samochodu, chcieliby przekroczyć granicę z Poczdamem na moście Glienicke (tym, na którym wymieniano szpiegów). W tym celu najlepiej dojechać do przystanku Glienicker Lake, przejść przez most pieszo i za nim wsiąść do poczdamskiego tramwaju nr 93, który powiezie Cię do śródmieścia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest mała częstotliwość kursowania linii autobusowej, bo jest to co 20 lub nawet co 40 minut. Dlatego szczerze polecam aplikację na telefon: BVG Fahrinfo-App.

Dwie pozostałe linie podlegają poczdamskiemu zakładowi komunikacji miejskiej o bardzo nośnym marketingowo skrócie ViP, czyli Verkehrsbetrieb Potsdam GmbH. Linia 638 startuje spod stacji kolejki miejskiej i metra Spandau (S+U Spandau) w Berlinie. Autobus dojeżdża jedynie do przystanku Campus Jungfernsee, gdzie można przesiąść się na tramwaj 96. Taka podróż do śródmieścia Poczdamu trwa ponad godzinę, nadaje się więc raczej na krajoznawczą wycieczkę. Częstotliwość kursowania to 30 lub 60 minut.

Druga możliwość to linia 697, której trasa kończy się poza ścisłym śródmieściem Poczdamu (Kirschallee lub Am Schragen), a zaczyna w dzielnicy Kladow w Berlinie. Może ona zainteresować tych, którzy zechcą odwiedzić uroczy zakątek Poczdamu – Sacrow (przystanek Schloss Sacrow) lub połączyć wycieczkę z przeprawą promową przez jezioro Wannsee (przystanek Alt-Kladow).

Bilety

Przewoźnicy w Berlinie i Poczdamie oraz Niemiecka Kolej (DB) w obrębie obu landów przynależą do jednego związku komunikacyjnego VBB Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg. To oznacza, że kupując np. 24-godzinny bilet w Berlinie na strefę ABC można poruszać się z nim również po Poczdamie.

Startując z Berlina do Poczdamu na jeden dzień, w 99% przypadków opłacać się będzie 24-godzinny bilet dla jednej osoby lub tzw. małej grupy (max 5 osób) na strefę ABC lub BC. Cały Poczdam leży w strefie C Berlina.

Kiedy wystarczy bilet tylko na strefę BC? Wtedy, kiedy startujesz ze strefy B w Berlinie, a w praktyce z zachodnich dzielnic. Nie możesz bowiem na tym bilecie przejeżdżać „transferem” przez środkową strefę A. Pamiętaj też, że stacje na berlińskim ringu S-Bahn należą do strefy A.

Jaki bilet będzie dla mnie odpowiedni?

Dokładniej o biletach komunikacji miejskiej w Berlinie rozpisałam się na mojej stronie Przewodnik-po-Berlinie.pl. Zajrzyj koniecznie, bo to najchętniej odwiedzana strona i ma mnóstwo zapytań, na które regularnie odpowiadam. Tutaj podaję tylko przykłady wariantów zwiedzania i odpowiednie propozycje biletów (ceny z 2023 roku).

    1. Startuję ze strefy A w Berlinie i chcę obejrzeć tylko park i pałac Sanssouci. Wystarczy wówczas pojedynczy bilet Berlin ABC (Einzelfahrausweis). Bilet jest ważny przez dwie godziny, a to wystarczy, by dojechać do dworca głównego w Poczdamie S-Bahnem lub pociągiem regionalnym oraz przesiąść się na autobus do pałacu. Taki sam bilet będziesz potrzebować na drogę powrotną*. Koszt pojedynczego biletu Berlin ABC: 4€.
    2. Posiadam pojedynczy bilet 24-godziny ważny na berlińską strefę AB. Okazuje się, że kasując go o 15.00 pierwszego dnia zobaczyłe/am już wszystko, co chciałam w Berlinie. Następnego dnia rano chcę pojechać do Poczdamu i wrócić przed 15.00 do Berlina. Propozycja: po pierwsze, najlepiej dobrze się zastanowić przed zakupem biletu, czy nie warto go od razu poszerzyć o strefę C. Różnica w cenie jest stosunkowo niewielka, bo 1,2€. Jeśli jednak Poczdam wpadł spontanicznie, to tańszym rozwiązaniem niż pojedyncze bilety będzie tzw. bilet łącznikowy (Anschlussfahrschein). Pozwala on na wielokrotne przejazdy do dowolnego przestanku w strefie A lub C dla posiadaczy ważnego biletu 24-Stunden Berlin AB lub BC. W skrócie działa jak rozszerzenie o daną strefę. Przy kontroli należy pokazać oba bilety*. Bilet łącznikowy kosztuje 2€.
    3. Jesteśmy rodziną z dzieckiem (do 14 lat) na weekend w Berlinie, ale w jeden dzień chcemy zwiedzić Poczdam. Interesuje nas śródmieście, park i pałac Sanssouci, koniecznie dworek Cecilienhof oraz wille, gdzie mieszkali Stalin, Churchill i Truman. W tym przypadku dorośli (2 osoby) najlepiej zakupią pojedynczy 24-godzinny bilet Berlin ABC, dla każdego osobno. Dziecko do lat 14 jest automatycznie podpięte pod bilet dorosłego i nie musi nic dopłacać za przejazdy. Koszt jednego biletu: 10,70€
    4. Jesteśmy w czwórkę (wszyscy powyżej 14 lat) i chcemy z Berlina pojechać na jeden dzień do Poczdamu. W tym przypadku opłaca się zakupić bilet 24-godzinny dla tzw. małej grupy na strefę ABC (24-Stunden-Karte Kleingruppenkarte). Kasujecie go raz przed odjazdem w Berlinie i o nic nie musicie się martwić. Jeździcie do woli po Berlinie i Poczdamie przez kolejne 24h. Koszt takiego biletu: 31€ (za wszystkich)

*Na koniec mam taką poradę. Jeśli planujesz przejazd do Berlina i powrót na osobnych biletach, jak opisane w punktach 1 i 2, koniecznie zakup wszystkie potrzebne bilety w Berlinie. To jest możliwe w kasie lub automacie. Oczywiście przed odjazdem kasujesz tylko jeden potrzebny bilet.

Dlaczego? Otóż chcąc ruszyć w Poczdamie w drogę powrotną, wsiadając do autobusu lub tramwaju musisz zakupić bilet w automacie (jest w każdym pojeździe). Czasem trzeba się do niego dopchać, a może być tak,  nie dasz rady tego zrobić (poważnie!). Czasem zabraknie Ci drobnych, odpowiedniego banknotu, a karta nie zadziała (a za plecami kolejni niecierpliwi chętni). No i największa pułapka: musisz na ekranie wybrać te bilety, które obowiązują w Berlinie, a nie Poczdamie. To jest bardzo podchwytliwe, bo bilety mają te same nazwy i kategorie, tylko stoi przy nich inna nazwa miasta. Wierzcie mi, że w stresie i ścisku jest to doświadczenie niewarte tych paru chwil więcej poświęconych na zakup zapasowych biletów w Berlinie. Bilety możesz również zakupić w aplikacji BVG Ticket-App.

Bilety w samym Poczdamie?

Oczywiście, że Poczdam ma własne bilety na komunikację miejską. W niektórych przypadkach opłaca się ich zakup. Dokładnie jednak o poczdamskich biletach rozpisałam się tutaj: Komunikacja miejska w Poczdamie. Jakie bilety kupić?

Więcej na podobny temat?
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.