Berlin

Różnorodność, nowoczesność i trudna historia

Berlin (Berlin)

Powierzchnia: 892 km²
Ludność: 3,5 mln
Stolica: Berlin

Mój Berlin

Ze wszystkich landów, Berlin ma największe prawa być mój, jako że mieszkałam tu od 2004 do 2016 roku. Zajmowałam się wówczas zawodowo oprowadzaniem polskich turystów oraz pisaniem turystycznych artykułów, zatem znam go wyjątkowo dobrze. W 2023 roku ukaże się czwarte wydanie napisanego przeze mnie przewodnika Berlin 3w1 (ExpressMap, Polska). O zabytkach, historii, kulturze Berlina rozpisuję się też obszernie na oddzielnej stronie www.przewodnik-po-berlinie.pl. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak praktyczne posty o biletach komunikacji miejskiej, czy parkowaniu w mieście.

berlin
Przewodnik po Berlinie mojego autorstwa © Viator Polonicus, Joanna Maria Czupryna

Stolica Niemiec

Przy pierwszej wizycie w danym państwie, stolica obierana jest jako podstawowy cel, gdyż traktuje się ją jako wizytówkę kraju. Jednak w przypadku Niemiec warto pamiętać, że są one federacją, złożoną z szesnastu landów o różnorodnej kulturze, historii, tradycjach i naleciałościach. Stosunkowa bliska odległość Berlina od polskiej granicy jest niewątpliwie zaletą, ale błędem byłoby stwierdzenie, że poznawszy to miasto, ma się już pojęcie o niemieckim kraju.

Tyle do zwiedzania

Niemniej Berlin jest immer eine Reise Wert (turystyczny slogan, dosłownie: zawsze wart podróży). Na obowiązkowej liście widnieją zazwyczaj Brama Brandenburska, gmach Reichstagu, wieża telewizyjna i fragmenty muru berlińskiego. Wśród najpopularniejszych muzeów w pierwszej dziesiątce znajdują się Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Niemieckie Muzeum Techniki i Muzeum Muru.

Uwagę przyciąga nowa architektura na Placu Poczdamskim i odbudowa pałacu miejskiego. Co bardziej śmiali kierują swoje kroki do dzielnic, słynących z multi-kulti i nocnego życia, czyli Kreuzbergu, Friedrichshain czy Spandauer Viertel.

Mniej znane jest zielone oblicze stolicy Niemiec. Na peryferiach miasta są również dzielnice i zabytki, skryte pośród rozległych lasów, położone nad jeziorami, które mogą stanowić cel mniej standardowej wycieczki. Przepiękne są okolice Wannsee z rozległą plażą, miejscem pamięci tzw. Konferencji Wannsee czy romantycznego pałacyku na Pawiej Wyspie. Po wschodniej stronie rozpościera się największe berlińskie jezioro Müggelsee z najwyższym naturalnym wzgórzem i wieżą widokową. Dobrą formą relaksu są rejsy po berlińskich jeziorach i rzekach (nie tych w śródmieściu).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.