Kilka godzin w Poczdamie? I tak pójdziecie pod pałac Sanssouci

W mojej ocenie 90% wypraw do Poczdamu to jednodniowe wycieczki przedsięwzięte z Berlina. Zachęcam do tego, aby maksymalnie wykorzystać dzień w stolicy Brandenburgii. Latem najlepiej rozpocząć zwiedzanie już koło 9.00 rano. Wówczas, rzeczywiście można skorzystać z moich propozycji na jeden dzień. Kto jednak realnie w Poczdamie ma od dwóch do czterech godzin, ten zdecydowanie powinien skierować swoje kroki pod pałac Sanssouci. I tylko tam.

PARK I PAŁAC SANSSOUCI

Dotarcie z dworca głównego Poczdamu pod pałac Sanssouci autobusem zajmie nam realnie ok. 30-40 minut. Niemal tyle samo, ile na pieszo. Dlaczego tak długo, skoro autobus jedzie dokładnie 17 minut? Polecam tutaj mój wpis – praktyczny przewodnik po pałacach.

W sezonie, od wtorku do piątku wejścia do pałacu Sanssouci są przeważnie na bieżąco. W weekendy wygląda to już nieco gorzej, dlatego jeśli bardzo zależy nam na wejściu do środka, warto być pod pałacem tuż przed otwarciem kas (10.00). Na zwiedzanie wnętrz należy przeznaczyć od 20 do 50 minut (skąd taka różnica czasowa, odsyłam również do przewodników po pałacach). Uzupełnieniem będzie spacer po ogrodach obok grobu Fryderyka Wielkiego (1712-1786), przez winne tarasy, Wielką Fontannę, Główną Aleję do Domku Chińskiego i z powrotem do przystanku autobusowego przez Ogród Sycylijski i Nowe Komnaty.

Całość z pałacem, fotografowaniem i wizytą w sklepie z pamiątkami potrwa wówczas około 2,5 godziny. Jeśli nie udało nam się wejść do pałacu Sanssouci, polecam Nowe Komnaty (Neue Kammern). Tutaj nie ma limitów wejść na określone godziny, tłoku raczej też nie, a wewnątrz jest podobny styl choć nieco skromniej. Niestety w Nowych Komnatach nie ma audio-przewodników w języku polskim.

Alternatywą może być też wejście do Nowego Pałacu (Neues Palais, polskie audio-przewodniki). Należy jednak założyć dodatkowy czas przejścia, gdyż pałac położony jest po drugiej stronie ogrodów (około 20 minut). Audio-przewodniki wypożyczane są tylko we wnętrzach w cenie biletu. Do ogrodów można wejść bezpłatnie lub uiścić dobrowolną opłatę w wysokości 2€ (2018).

Nietrudno wyliczyć, że realny czas z dojazdem z dworca, poświęcony tylko na tą jedną atrakcję to ponad 3,5 godziny. Jeśli zrezygnujemy z połączenia autobusowego w jedną stronę, to idąc przez miasto zobaczymy po drodze sporo zabytków: odbudowany pałac miejski, dawne stajnie królewskie, Bramę Naueńską (z daleka), śródmiejską zabudowę, Bramę Brandenburską, Luisenplatz i już na terenie parku: Kościół Pokoju (Friedenskirche), Marlygarten, ew. Ogród Holenderski i Galerię Obrazów. Z dworca głównego do granic parku jest około dwa kilometry, do pałacu jeszcze dodatkowe kilkaset metrów.

INNE PROPOZYCJE

Inne propozycje na kilka godzin są niedorzeczne. Bo jak to? Być w Poczdamie i nie widzieć Sanssouci?!? Dla tych, którzy już widzieli osławiony pałac, a teraz szukają czegoś innego, polecam zajrzeć na moje jednodniowe propozycje.

Więcej na podobny temat?
Komentarze